Yol Arkadaşlıklarımız…

YÖNTEM İLE YOLUMUN KESİŞTİĞİ YILLAR

1991 yılıydı, Arçelik’teki ilk yılım ve Pazarlama Araştırmaları ve Reklam Müdürlüğü adında bir bölümü yönetiyorum. Adından belli işimizin yarısı araştırma. O dönemde firmanın elindeki pazar bilgileri çok güvenilir olmadığından sağlıklı stratejiler geliştirmek de çok zor. Kısaca güçlü bir pazarlama planı yapabilmek için çok güvenilir Pazar bilgilerine ihtiyaç var.

O dönemde pazarlama sektörümüzde az sayıda da olsa güçlü araştırma şirketleri var ve güvenilir Pazar verisi oluşturmak için bunlardan birine karar kılmak gere. Bazıları ile proje bazında görüşürken 2-3 yıllık bir firmadan haberdar oldum; sahibi de bizim İÜ İktisat Fakültesi’ndenmiş. İşte Yöntem ve sevgili dostum Bülent Gündoğmuş ile ilk maceramız böyle başladı.

Müthiş bir beyaz eşya penetrasyon ve markası çalışma yaptık. O güne kadar bu çapta yapılmış başkaca bir sektör araştırması bildiğimiz kadarı ile yok. Dile kolay 24 il ve 3600 denek, araştırmanın demografik altyapısı Türkiye’yi % 95- 97 oranında temsil ediyor. Adına da Elektreapanel dedik.

Bu çalışma profesyonel yaşamımda bana da başarı ve itibar sağladı. Arçelik firmasının pazarlama araştırmaları denilen kavrama bakış açısı değişti ve alınacak her karardan evvel küçük ya da büyük bir araştırma yapar olduk. Bunu sağlayan sevgili Bülent Gündoğmuş ile yaptığımız ilk araştırmanın güvenilirliği ve belirlediğimiz iş hedeflerine uygunluğu idi.

Daha sonra gerek Koç Holding’de ve gerekse hala devam eden danışmanlık dönemlerimde Yöntem ile yollarımız oldukça sık kesişti. Bu dönemde de Bülent Gündoğmuş yavaş yavaş geri çekilmiş, şirketi yardımcısı sevgili Mehmet Aktulga’ya devretmişti. Ancak oluşturulmuş kurum kültürü o kadar güçlüydü ki bu geçişte ne bir sancı hissedildi ne de şirket titizliğinden taviz verdi. Aynı mental yapı sayısız güvenilir pazarlama araştırmalarının arkasında sapasağlam yerini korudu.

Son on beş yılda hizmet verdiğim birçok firmaya, bir-iki istisna hariç hep Yöntem’i tavsiye ettim. Bunlardan bazılarında araştırma projesini birlikte geliştirdik ve Yöntem kusursuz uyguladı ve raporladı. Neden mi Yöntem’i tavsiye ettim ve hatta bundan sonra da devam edeceğim? Bir kuruma başka bir kurumu tavsiye ederken yapılacak çalışmaya güvenmeli, huzur duymalısınız. Ben hep bu huzuru duydum ve bunun için hem geçmişte Bülent Gündoğmuş’a, hem de şimdi Mehmet Aktulga’ya teşekkür ediyorum.

35. yılınızı yürekten kutluyorum. Yöntem fayda üretmeye devam etsin, yolu hep açık olsun.”

Can Çağdaş

Castrol madeni yağ

“Yöntem Araştırma ile en son Türkiye pazarı için yaptığımız Elektrikli Geleceğe Bağlanın Araştırmamızda çalıştık. Yeni alana olan iştahları, titizlikleri ve yönlendirmeleriyle otomotiv sektörünün öncü araştırmalarından birine imza atmış olduk beraber. Bu yaklaşımın artarak devam edeceğine eminiz. Nice 35. yıllara…”

Nilay Tatlısöz, Pazarlama Direktörü

Castrol Madeni Yağlar ve Ticaret A.Ş.

Eczacıbaşı holding

Kurumların karar alma süreçlerini ve itibar yönetimlerini bilim temelli çalışmalarla destekleyen, ülkemizin en köklü araştırma şirketlerinden Yöntem Araştırma’nın sektördeki 35. yılını yürekten kutluyorum. Sürdürülebilir bir gelecek yolculuğunda, ülkemiz kurumlarının yanında yürüyüşünüze başarıyla devam etmenizi diliyorum.”

Bülent Eczacıbaşı, Yönetim Kurulu Başkanı

Eczacıbaşı Holding

exxonmobil madeni yağ, enerji petrol otomotiv

Yöntem Araştırma ile marka bilinirliği ve sektör profesyonellerine yönelik yaptığımız araştırmalar sayesinde tanışma ve çalışma imkanı bulmuştuk. Sonrasında işbirliğimiz uzun dönem strateji çalışmalarımızda “Türkiye pazar dinamikleri ve mega-trendler” konusunda sağladıkları desteklerle devam etti. Tüm bu süreçte göstermiş oldukları profesyonel ve çözüm odaklı yaklaşımları için çok teşekkür ederiz.

Münci Bilgiç, Genel Müdür

ExxonMobil

Genuine Strategies Hakan Senbir“Yöntem Araştırmanın yeni kurumsal kimliğinin uğurlu olmasını diliyorum. Uzun yıllardır tanıdığım, çalışmaktan her zaman mutluluk duyduğum Yöntem Araştırma’nın bendeki marka özü daima “yönteme dair derin düşünerek işe başlamak” olmuştur. Yeni kurumsal kimlik çalışmanıza dair düşünürken Descartes’in “Yöntem Üzerine Konuşmalar” adlı eseri de bu nedenle aklıma düşmüş olabilir. Yöntem Araştırma’ya, her zaman olduğu gibi varlığını derin düşünmeyle sürdüreceği nice yıllar dilerim.”

Hakan Senbir, Marka Stratejisti

Genuine Strategies

Geovision “Her İşin Ayrı Bir Yöntem’i Var mı?
Bir araştırmanın sonuçları hemen her zaman yeni araştırmaları işaret eder. Doğası gereği.
Araştırma sonuçları büyük resme nasıl bir ton veriyor, hangi yeni soruları beraberinde getiriyor. Teorik çerçevede nereyi zorluyor veya nereye tam oturuyor.
Zor sorularda inat ediyorsanız, duyulmak istenilenin dışına çıkmak istiyorsanız ve
‘merak’ olmadan olmaz diyorsanız doğru yerdesiniz.
Çok yaşa YÖNTEM!

Salim Ertem, Kıdemli Satış Yöneticisi

Geovision Group

Markam danışmanlık Güven Borça

“1988 yılında İpek Kağıt fabrikasında mühendis olarak çalışırken, pazarlama bölümünün yaptırdığı temizlik kağıdı kullanım alışkanlıkları araştırmasının sunumunu bizlere de yaptı firma. Çok etkilendim. Sonrasında pazarlama bölümüne geçiş tercihimi ve kariyerimi etkileyen unsurlardan biri oldu o sunum. Aradan geçen 35 senede de araştırmaya çok bağlı kaldım. Onlarca Anadolu sanayicisini araştırma ile tanıştıran kişi olarak tanınırım sektörde. İhtiyaca göre değişik şirketlerle çalıştım ama Yöntem Araştırma en uzun ve düzenli işbirliği içinde olduğum firmaların başında gelir. Her zaman iyi, güvenilir sonuçları normal bütçelerle sundular. Umarım yaş 35 yolun yarısı değildir…”

Güven Borça, Kurucu

Markam 

“Veriyi elde edebilmek kadar doğru ve anlaşılabilir bir şekilde analiz edebilmenin önemini gözler önüne seren Yöntem Araştırma, araştırma sektöründe gerçekten takdire değer bir kuruluş. 35 yıllık birikimleri ve köklü geçmişleriyle, yerel dinamikleri evrensel değerlerle harmanlayarak önemli başarılara imza attıklarını görüyoruz. Profesyonel ve disiplinli çalışmalarını kuvvetli iletişim ile destekleyen Yöntem Araştırma firmasının 35. yılını kutluyor, Otomotiv Satış Sonrası Pazarı olarak önümüzdeki dönemde de birçok farklı vesile ile yeniden çalışma fırsatı yakalayabilecek olmanın heyecanını taşıyoruz.”

Ziya Özalp, Yönetim Kurulu Üyesi

Martaş

Borusan OtonakitSizinle çalışmanın her anında 35 yılın birikimini, tecrübesini ve güvenini hissettirdiniz bizlere. Profesyonel çalışma sisteminiz ve işe geniş perspektiften bakış açınız bizlere doğru yolu gösterdi. Sizinle birlikte yürümekten gurur duyuyoruz, iyi ki varsınız. Nice 35 senelere!

Elif Kanmaz, Pazarlama Uzmanı

Borusan Otonakit

Pegasus haza yolları“Yöntem Araştırma ile farklı sektörlerde iş birliği yapma fırsatı buldum. 1988 yılından bu yana çizgisini bozmadan; uzman ekibi, kaliteli ve yenilikçi çalışma anlayışı ile sektörünün öncü firmalarından biri olarak, yolunda sağlam adımlarla ilerlemesini takdir ediyorum.

Hedef kitlemizi anlamak, stratejilerimizi belirlemek yolunda bize büyük bir özenle kılavuzluk ettikleri kendilerine teşekkür ediyorum. Başarıyla geçen 35 yılı kutlarken, ilk günkü heyecanlarını kaybetmeden geçirecekleri nice başarılı yıllar diliyor, tüm Yöntem Araştırma ekibini ve emeği geçen herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum.”

Mehmet Nane, Yönetim Kurulu Başkanı

Pegasus Hava Yolları

Reklamverenler Derneği RVD“Bülent bey ve eşi ile ilk iş görüşmem 1988 yılı ve benim FMCG sektöründeki 15. yılım… Şimdi 2023, dolu dolu 35 yıl olmuş…
Görüşme hala belleğimde. Kişiliklerinden etkilenmiştim… Kayıtsız, evraksız, iletişim bilgisi bile olmadan el sıkıştık…
O gün karşılıklı olarak ‘güven duygusu’nun zenginliği yaşamıştık…
Yeni kimliğiniz bereketli bir 35 yıl daha getirsin…

Ahmet Pura, Yönetim Kurulu Başkanı

Reklamverenler Derneği

Murat Yurddaş and partners“İçerisinde yaşadığımız veri okyanusu (veri çöplüğü … diye de okunabilir) pazarlama insanları için, binbir zorluğu da beraberinde getiriyor. Bu zorlukların en önemlilerinden bir tanesi, kuşkusuz; verinin kaynağı ve üretim şekli. YÖNTEM ARAŞTIRMA, gerek verinin tamamen bağımsız üretilmesi, gerekse de objektif bir şekilde yorumlanması adına, benzer işi yapan onlarca şirkete göre, derin bir entellektüel dürüstlük ve bütünlük ile iş üretiyor. Bu özellik, bugünün karmaşık pazarlama yönetimi ortamında veri yönetimi adına “olmazsa olmaz” bir özelliktir. yarın sabah, başlatma kararı sadece bana ait olan on tane araştırma projesi içerisinde olsam, dokuz tanesini pek de fazla düşünmeden YÖNTEM ARAŞTIRMA’nın hayata geçirmesini isterim.

Murat Yurddaş, Kurucu

Yurddas + Partners

Araştırmanın iletişim sektörünün yaşamsal bir disiplini olduğuna samimiyetle inanıyorum. Bugüne kadar müşterilerimizin seçtiği ya da güvendiği çok sayıda Araştırma şirketi ile işbirliği yaptık, sonuçları üzerine yaptığımız tartışmalarla çalışmalarımıza yön verdik veriyoruz. Tanıdığım Araştırma Şirketleri arasında Yöntem’in benim için gerçekten özel bir yeri oldu hep. Büyük bir müşterimizin çok büyük bir itibar krizinde birlikte ve bir kaç yıl birlikte çalıştık. Bu sürecte Zarakol ve Yöntem çalışanları aynı bütünün parçaları gibi uyumlu çalıştılar, ne biz onlara ne onlar bize herhangi bir dayatmada bulunmadılar ve sonuç gerçekten herkesi memnun edecek düzeydeydi. Bu nedenle müşterilerimizle Araştırma konusunu konuştuğumuzda bizim fikrimiz sorulduğunda Yöntem hep ilk tercihimiz oldu ve bundan sonra da öyle olacak. Son yıllarda dünyada da Türkiye’de de yaşanan ekonomik ve politik gelişmeler kurumsal itibar ve dolayısıyla kurumsal iletişim çalışmalarını biraz önemsizleştirmiş gibi görünüyor. Bir taraftan da yeni kavramlar gelişiyor; sürdürülebilirlik, çeşitlilik, kapsayıcılık, daha iyi ve adil bir dünya oluşturmak, ülkeleri ve ülke ekonomilerinin dayanağı olan şirketleri daha duyarlı davranmaya yönlendiriyor. Böyle olunca da “neyi nasıl yapmalıyım, yaptığım iş bir değer yarattı mı benim dışımdaki dünya için?” diye düşünmek Araştırma ve ayakları yere basan iletişimin gücünün artacağını gösteriyor.

Yöntem’in 35’inci yılını kutlarken, bundan sonraki yaşamının da bugüne kadar olduğu gibi yüksek kalite standartlarında devam edeceğinin güvencesiyle, başarılar diliyorum.

Necla Zarakol, Yönetim Kurulu Başkanı

Zarakol İletişim Hizmetleri